//Dieta crossfit
dieta crossfitowca - czarny chleb, warzywa, jajka

Dieta crossfit

Intensywne treningi crossfit przypadły Ci do gustu, ale jednocześnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że do osiągnięcia sukcesu i wymarzonych rezultatów, takich jak choćby utrata nadprogramowych kilogramów koniecznie jest również odpowiednia dieta? Zastanawiasz się czym powinna się charakteryzować dieta dla sportowca trenującego właśnie w ten sposób? W poniższym artykule znajdziesz wszelkie, niezbędne informacje.

Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się już słyszeć, że sposobem odżywiania, który najlepiej współgra z wymagającymi treningami crossfit jest… dieta Paleo. Czy zasada ta faktycznie sprawdza się w rzeczywistości? To zależy. Dieta Paleo (zwana również dieta paleolityczną) opiera się bowiem na jednej, kluczowej zasadzie, a mianowicie ograniczeniu spożycia węglowodanów na rzecz tłuszczu oraz białka, a w jej zasadach czyhają liczne pułapki dodatkowo utrudniające praktykowanie zbilansowanej i zdrowej diety.

Jedną z nich jest chociażby zwiększona ilość spożycia soi kuchennej, a więc chlorku sodu, który może przyczynić się do powstania nadciśnienia, rozregulowania gospodarki wodno-elektrolitowej. Ponadto duże ilości białka charakterystyczne dla diety Paleo obciążają nerki i zaburzają równowagę kwasowo-zasadową, a sam sposób odżywiania nie dostarcza odpowiedniej ilości energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania. Jak więc powinna wyglądać prawidłowo skomponowana dieta dla sportowca kochającego hardcore’owy crossfit?

Co jeść trenując crossfit?

Już na wstępie musimy podkreślić fakt, że poszczególne wartości, kaloryczność diety oraz jej składniki muszą być właściwie dopasowane do Twoich parametrów. Fakt, że jeden z bliskich znajomych lub treningowych kolegów (bądź koleżanek) stosuje takie, a nie inne zasady odżywania się nie oznacza bowiem, że sprawdzą się one także w Twoim przypadku.

Szczegóły diety crossfit będą więc uzależnione od Twojego wieku, wzrostu, masy ciała, płci, typu praktykowanego przez Ciebie treningu, a także aktywności w pracy zawodowej w ciągu dnia, gdyż to właśnie te czynniki mają kolosalny wpływ na konkretne zapotrzebowanie energetyczne. Niezależnie od indywidualnych danych, w każdym przypadku obowiązuje jedna i ta sama zasada, a więc: „eat clean”, czyli po prostu jedz zdrowo, zrezygnuj z przetworzonych produktów i zastąp je naturalnymi odpowiednikami z jak najmniejszą ilością dodatków.

W crossfitowym menu nie powinno więc zabraknąć:

  • węglowodanów – ich zawartość w całej diecie powinna wynosić ok. 55% składników dostarczanych organizmowi na co dzień, gdyż tylko taka ilość pozwala na zapobiegniecie spalaniu białek podczas wzmożonego wysiłku. Pamiętaj, że to właśnie węglowodany stanowią główne źródło energii dla mięśni, dlatego też w Twojej diecie jak najbardziej mogą się znaleźć
  • białka – czyli głównego elementu budulcowego masy mięśniowej, którego dostateczna ilość zapewnia optymalny wzrost i regenerację mięśni. Ilość energii otrzymywanej z białek powinna się mieścić w przedziale 12-15%, choć co warto zaznaczyć, dokładną ilość musi określić dietetyk na podstawie m.in. wywiadu przeprowadzonego z osobą, która do swojej codzienności chce włączyć regularne treningi crossfit. Spożywane białko może być pochodzenia zwierzęcego (np. jaja, mięso wołowe i wieprzowe, ryby mleko, przetwory oraz ser), jak i roślinnego w postaci choćby ciecierzycy, kiełków, soi, czy innych strączkach.
  • tłuszczu – w diecie dla sportowca ich ilość powinna oscylować w przedziale 15-25% dostarczanych kalorii, a ich najlepszym źródłem są m.in. oleje tłoczone na zimno z pestek moreli, kokosa czy rzepaku, orzechy oraz awokado.

Oczywiście w przypadku diety crossfit nie można także zapominać o witaminach oraz minerałach, z których widocznych deficytem można spotkać się w przypadku intensywnego wysiłku będącego sprawdzianem dla wytrzymałości całego organizmu. Warto więc suplementować witaminy z grupy B, witaminę C, E oraz b-karoten, które są odpowiedzialne za neutralizację wolnych rodników oraz nadtlenków powstających na skutek intensywnego wysiłku.

Jedzenie przed treningiem crossfit – na jakie produkty postawić?  

Zastanawiasz się po jakie produkty sięgnąć przed treningiem, aby mieć następnie pełnię sił na wykonywane intensywnych i bardzo różnorodnych ćwiczeń, wśród których z pewnością znajdzie się m.in. wskakiwanie na skrzynię oraz pompki?

Na szczęście nie jest to aż tak skomplikowane… Wystarczy bowiem, że sięgniesz po posiłek bogaty w węglowodany złożone, które zadbają o powolne ponoszenie się oraz spadanie obecnej we krwi glukozy, a także białko i odrobinę zdrowego tłuszczu. Posiłkiem przedtreningowym może być więc jajecznica z brokułami, jaglanka z owocami, baton mesli, makaron z pesto bądź sosem pomidorowym lub też omlet owsiany z musem z owoców leśnych oraz orzechami.

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz miej na względzie fakt, że niezwykle istotną kwestią jest także nawodnienie, zarówno przed treningiem, jak i w czasie jego trwania. To właśnie z pomocą wody transportowane są najważniejsze składniki odżywcze, a jej niedobór może wiązać się ze znacznym pogorszeniem pracy narządów, co przekłada się na złe samopoczucie i brak motywacji oraz sił do wykonywania ćwiczeń. Zalecamy zwłaszcza wodę średnio i wysoko zmineralizowaną, gdyż mają one potwierdzony, bardzo dobry wpływ na ludzki organizm.

Nawodnienie oraz prawidłowa, zbilansowana dieta pomogą Ci w walce o lepsze samopoczucie oraz zgrabniejszą sylwetkę, a zauważalne gołym okiem rezultaty Twoich działań z pewnością sprawią, że będziesz z siebie dumny i zyskasz porządnego kopa do działania, który zmotywuje Cię jak nikt inny. Przykładowe, bardziej rozbudowane jadłospisy możesz znaleźć nie tylko w przepastnych archiwach Internetu, ale również u dietetyków, których pomoc okaże się nieoceniona.