//Martwy ciąg – które mięśnie pracują oraz w jaki sposób nam pomagają?
osoba stojąca nad sztangą w szaro-fioletowych butach

Martwy ciąg – które mięśnie pracują oraz w jaki sposób nam pomagają?

Chcesz rozwinąć swoją siłę i muskulaturę? W twoim planie treningowym nie powinno zabraknąć martwego ciągu, z którego walorów korzystają wszyscy kulturyści oraz osoby uprawiające trening siłowy. W poniższym artykule opowiemy, jakie mięśnie są angażowane podczas wykonywania martwego ciągu i w jaki sposób są one dla nas pomocne.

Martwy ciąg – wzorzec ruchowy

Martwy ciąg opiera się na jednym kluczowym wzorcu ruchowym – zgięciu. Ruch podnoszenia z ziemi jest dla nas czymś zupełnie naturalnym, dlatego regularne powtarzanie tego ruchu z udziałem obciążenia pomaga nam pozytywnie wpłynąć na nasz aparat ruchowy. Już na początku musimy zaznaczyć, że do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów, niezbędna jest techniczna poprawność wykonywania tego ćwiczenia.

Jakie mięśnie pracują podczas martwego ciągu?

Martwy ciąg nie bez przyczyny w gronie miłośników treningu siłowego bywa określany mianem „króla ćwiczeń”. Ćwiczenie to angażuje niemalże wszystkie partie mięśniowe, ze szczególnym uwzględnieniem dolnej części ciała. Dzięki możliwościom badań EMG jesteśmy w stanie bez problemu stwierdzić, w jakim stopniu w czasie wykonywania martwego ciągu angażowane są poszczególne partie mięśniowe. Pracy poddawane są następujące partie: mięśnie pośladkowe, mięśnie kulszowo-goleniowe, mięśnie czworogłowe uda, mięśnie grzbietu, mięśnie brzucha oraz mięśnie ramion.

Martwy ciąg często zaleca się osobom, które chcą znacząco rozbudować mięśnie pleców. Jednak warto powiedzieć sobie wprost, że mięśnie grzbietu wcale nie są główną grupą targetową, jeśli chodzi o to ćwiczenie. Martwy ciąg skutecznie pobudza do pracy mięśnie pleców, a jak wiadomo, jest to partia kluczowa nie tylko dla wyglądu naszej sylwetki, ale również dla funkcjonowania całego układu ruchowego. Mięśnie pleców chronią kręgosłup i czuwają nad prawidłową postawą ciała.

Czy martwy ciąg szkodzi?

Na przestrzeni lat wokół martwego ciągu nazbierało się wiele sprzecznych ze sobą opinii, wobec czego można trafić na ostrzeżenia, że wykonywanie tego ćwiczenia negatywnie wpływa na mięśnie pleców i kręgosłup. Co prawda, martwy ciąg może pogorszyć nasz stan zdrowia, ale to samo można powiedzieć o każdym innym ćwiczeniu, jeśli nie będziemy go wykonywać z dbałością o nienaganną technikę. Naszym wrogiem w tym przypadku może się okazać między innymi źle dobrany ciężar, utrudniający możliwość wykonywania płynnych ruchów. Szarpanie ciężaru lub bujanie nim sprawia, że przeciążymy kręgi, co w konsekwencji może się zakończyć kontuzją.