Każdy miłośnik treningu siłowego powinien pamiętać nie tylko o prawidłowym wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Kluczowe znaczenie ma również to, co robisz w przerwach między sesjami. Czas potrzebny Twojemu organizmowi na regenerację zależy przede wszystkim od intensywności i częstotliwości treningów. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę, aby aktywność fizyczna była efektywna i przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia.

Regeneracja po treningu – o czym pamiętać?

Regeneracja umożliwia mięśniom odpoczynek, w czasie którego uszkodzona w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego tkanka odnawia się i odbudowuje. Po każdym treningu Twoja siła zdecydowanie spada, dlatego potrzebujesz czasu, aby przygotować organizm na kolejne wyzwania.

Dobra regeneracja mięśni zależy nie tylko od skrupulatnie przemyślanego programu treningowego i prawidłowo zaplanowanego odpoczynku. Fundamentem sprawnie funkcjonującego organizmu jest dieta zawierająca odpowiednią ilość makro- i mikroskładników. Przede wszystkim w swoim jadłospisie musisz uwzględnić duża podaż białek. Najlepiej sprawdzają się te pochodzenia zwierzęcego, a jeśli jesteś wegetarianinem lub weganinem, w Twoim menu nie może zabraknąć takich roślin jak fasola, soja, ciecierzyca czy soczewica. Jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć sobie wystarczającej ilości protein z pożywienia, możesz skorzystać z preparatów białkowych, na bazie których przyrządzisz pysznego shake’a lub deser. Ilość białka w diecie zależy od wielu czynników, takich jak Twoja waga oraz intensywność treningu.

Jeśli chcesz cieszyć się efektywną regeneracją, powinieneś pamiętać także o prawidłowej higienie snu. Zmęczony regularnym wysiłkiem fizycznym organizm potrzebuje odpowiedni ilości snu, aby uszkodzone komórki mogły się odbudować.

Czy kreatyna sprzyja lepszej regeneracji?

Wielu sportowców regularnie przyjmuje kreatynę, aby móc trenować z większą częstotliwością. Spożywanie tego suplementu znacząco wpływa na regenerację po treningu i pozwala zachować wysoki poziom siły izometrycznej i izokinetycznej między poszczególnymi sesjami treningowymi.

Suplementy na regenerację

Możesz usprawnić i przyspieszyć proces regeneracji mięśni poprzez przyjmowanie odpowiednich suplementów. Doświadczeni sportowcy zalecają przede wszystkim przyjmowanie witaminy z grupy B oraz kwas askorbinowy, który powszechnie znany jest jako witaminę C. Entuzjaści intensywnej aktywności fizycznej często sięgają też po suplement pod nazwą ZMA, które jest połączeniem cynku, magnezu i wapnia. Mieszanka takich składników wspomaga odbudowę mięśni.

Jak przyspieszyć regenerację?

Jeśli w odpowiedni sposób zadbasz o regenerację po treningu, będziesz mógł cieszyć się sprawnie działającym układem mięśniowym. Dlatego wykorzystać różne metody, aby zapewniać mięśniom jak najlepsze warunki do odnowy. Po wyczerpującym treningu warto zrobić sobie masaż. Przydatnym akcesorium jest specjalny roller, który umożliwia zlikwidowanie napięcia w obolach miejscach. Tego typu gadżety bez problemu kupisz w popularnych sklepach sportowych.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *