//Czy warto ćwiczyć z pulsometrem?
zegarek na rękę z wyświetlaczem pulsometr

Czy warto ćwiczyć z pulsometrem?

Rynek nowych technologii oferuje mnóstwo akcesoriów dla miłośników aktywności fizycznej. Zadaniem tego typu gadżetów jest przede wszystkim zapewnianie możliwości śledzenia swoich postępów sportowych, by jak najlepiej wykorzystać potencjał i móc osiągać wyznaczone cele. Chcesz popracować nad swoją kondycją lub pozbyć się zbędnych kilogramów i zastanawiasz się, czy trening z pulsometrem to dobry pomysł? W niniejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega działanie tego urządzenia i w jakich sytuacjach okazuje się ona niezwykle przydatne.

Czym jest pulsometr?

Pulsometr to urządzenie, które monitoruje pracę serca, dostarczając użytkownikowi szczegółowych informacji na temat częstotliwości skurczów centralnego narządu układu krwionośnego. Dzięki temu podczas treningu możesz dowiedzieć się, jak Twój organizm reaguje zarówno na lekki, jak i intensywny wysiłek fizyczny. Z pulsometrem jesteś w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas biegania lub treningu cardio oraz możesz zaplanować sesje treningowe zgodne z Twoimi aktualną wydolnością.

Wyróżnia się dwa rodzaje pulsometrów – jeden ma wbudowany czujnik, drugi natomiast jest połączony ze specjalną opaską, którą zakłada się na klatkę piersiową, aby otrzymywane wyniki były maksymalnie wiarygodne.

Komu może przydać się pulsometr?

Pulsometr daje możliwość monitorowania organizmu, co docenią szczególnie osoby planujące odchudzanie i spalanie dużej ilości na każdym treningu. Redukcja tkanki tłuszczowej jest możliwa w pewnym zakresie tętna, dlatego takie urządzenie pozwoli bez problemu osiągnąć pożądaną intensywność wysiłku, aby móc zrzucić jeszcze więcej zbędnych kilogramów. Pamiętaj, że motywacja do aktywności fizycznej to nie wszystko. Chęć do regularnych treningów jest bardzo ważna, jednak każdy wysiłek powinien być zaplanowany z głową, żeby zagwarantować sobie efekty przy jak najmniejszym ryzyku urazów i kontuzji.

Pulsometr pozwala na sprawdzenie zarówno tętna spoczynkowego, jak i tętna maksymalnego, co daje szereg przydatnych informacji, dzięki którym Twój trening może być jeszcze bardziej efektywny. Dzięki znajomości tętna w spoczynku, podczas wysiłku i w czasie regeneracji możesz kontrolować poszczególne ćwiczenia, aby nie doprowadzić do przetrenowania.

Pulsometr – jaki model wybrać?

Obecnie producenci wyposażają pulsometry w szereg dodatkowych funkcjonalności, takich jak lokalizator GPS, budzik czy licznik kalorii. Do wyboru jest wiele różnych urządzeń, jednak powinieneś pamiętać, by wybrać taki model, który najlepiej sprawdzi się w przypadku preferowanej przez Ciebie aktywności. Jeżeli potrzebujesz pulsometru do biegania na świeżym powietrzu, musisz postawić na produkty wykonane z solidnych komponentów, aby urządzenie mogło działać sprawnie nawet w obliczu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z kolei osoby potrzebujące pulsometru podczas pływania, muszą pamiętać, by wybrać model cechujący się wodoszczelnością.